Gmina Rydzyna i Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rydzynie przyłączyły się do kampanii „Otwórz się na pomoc”. To działanie skierowane dla młodzieży oraz rodziców i opiekunów. Scenariusze interaktywnych filmów zostały opracowane we współpracy z doświadczoną psycholog dziecięcą i terapeutką Mają Pisarek.
Projekt „Otwórz się na pomoc – W sieci” poświęcony jest problemowi uzależnienia dzieci od komputera i Internetu. Zadaniem Widzów jest pokierowanie losami Dominika – 12-letniego chłopca, który musi zmierzyć się z własnymi słabościami i uzależnieniem od gier komputerowych. Podjęte przez Widzów decyzje w trakcie filmu mają wpływ na przebieg fabuły. Jedne wybory przybliżają Dominika do rodziny, inne sprawiają, że coraz bardziej zatapia się w świecie cyfrowego uzależnienia.
Sekcja „Prawdziwe historie” przedstawia historie dzieci borykających się z problemami m.in. hejtu i przemocy w sieci, depresji, uzależnienia od alkoholu, a także przygotowana została część poświęcona problemowi zdrowia psychicznego rodziny w zamknięciu.
Projekt „Otwórz się na pomoc – Umiar” poświęcony jest uzależnieniu od alkoholu wśród dzieci i młodzieży. Zadaniem Widzów jest pokierowanie losami Bartka – 18-latka, który musi zmierzyć się z rozwijającym się problemem alkoholowym. Bohater filmu niedawno osiągnął pełnoletniość i – wspólnie ze swoją dziewczyną Anią oraz kolegą Krisem – wpadają w wir suto zakrapianych imprez. Rozwojowi choroby alkoholowej Bartka przygląda się Konrad, jego najlepszy przyjaciel od dzieciństwa. O losach bohatera decyduje użytkownik. Formuła projektu jest interaktywna, dzięki czemu użytkownicy zdecydują o tym, jak potoczy się historia Bartka. To, czy główny bohater projektu powie alkoholowi „nie” zależy tylko od Widzów i podjętych w ramach projektu decyzji.
Sekcja „Prawdziwe historie” przedstawia historie nastolatków borykających się z problemem alkoholowym.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym materiałem.