Szlakiem wiatraków

trasa jasnozielona

trasa jasnozielona

długość 17.2km

długosć: 42

przebieg Poniec - Lubonia - Kociugi - Garzyn - Górzno - Świerczyna - Wojnowice - Osieczna - Nowa Wieś - Dąbcze - Rydzyna

przebieg: Poniec - Lubonia - Kociugi - Garzyn - Górzno - Świerczyna - Wojnowice - Osieczna - Nowa Wieś - Dąbcze - Rydzyna

Jest to trasa dla wytrwałych i zaprawionych rowerzystów. Będzie ona biegła wśród malowniczych jezior, pól, lasów i, urozmaicających ten nizinny krajobraz, wiatraków. Ruszamy w drogę z Ponieca. Jest to miasto o bogatej tradycji. Zwiedzanie możemy rozpocząć od gotyckiego kościoła NMP z I poł. XV w. Warto obejrzeć eklektyczny ratusz z 1843 r. W przedsionku znajduje się waga z kamiennymi odważnikami z 1777 r. – pamiątka po dawnej komorze celnej. Ciekawe są również domy szachulcowe z poł. XVIII i XIX w.

Z rynku ruszamy w kierunku Śmiłowa, po 5,5 km dojeżdżamy do Luboni. Możemy tu obejrzeć dwór z dwuspadowym dachem z końca XVIII w. W październiku 1831 r. u właściciela wsi, Józefa Morawskiego, przebywał Adam Mickiewicz. Fakt ten upamiętnia tablica na ścianie frontowej dworu. W parku zobaczymy ławkę z kamieni narzutowych (obwód największego wynosi 653 cm), zwaną ławką Adama Mickiewicza. Wracamy na szlak i opuszczamy Lubonię, zmierzając do wsi Kociugi. A stamtąd, prosto, polną drogą dojedziemy do Garzyna, do drogi krajowej nr 12. Po jej przejechaniu jedziemy w kierunku Górzna polną drogą, równoległą do drogi asfaltowej. Po stronie prawej mijamy zabudowania pałacowe i tartak. Zjeżdżamy ostrożnie w dół, po lewej mijając plażę jeziora Górznickiego. Polną drogą podążamy w kierunku Świerczyny. Między polami widzimy po lewej stronie pozostałości wiatraka z XVIII w., własność Tadeusza Prałata, ostatniego żyjącego w tej okolicy młynarza. Za wiatrakiem skręcamy w lewo, mając opłotki wsi z prawej strony.

W Świerczynie znajduje się kościółek, którego początki sięgają X wieku. Według źródeł, kościółek powstał w miejscu, gdzie zatrzymał się Św. Wojciech, w drodze do swej misji do Prus. Następnie jedziemy trzymając się oznaczeń, drogą przez las, do Wojnowic. Za Wojnowicami skręcamy w lewo i zmierzamy do Osiecznej, mijając po prawej stronie jezioro Witosławskie i Drzeczkowskie.

W Osiecznej możemy zrobić przerwę i zwiedzić zamek, późnogotycki kościół parafialny, barokowy kościół klasztorny i wiatraki, pochodzące z XVIII w. Po krótkim odpoczynku, jedziemy dalej w kierunku Leszna. Na wysokości skrzyżowania koło stacji paliw, skręcamy w lewo, a po 270 m w prawo. Nasza trasa biegnie teraz lasami Nadleśnictwa Karczma Borowa, przeciętymi linią kolejową Leszno – Ostrów Wlkp. Po przekroczeniu torowiska, jedziemy nadal lasem, aż do drogi asfaltowej Leszno – Nowa Wieś. Skręcamy w lewo i jedziemy do Nowej Wsi. Na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo, koło dawnej kuźni i podążamy drogą do Dąbcza. W Dąbczu po prawej stronie widzimy pozostałości po dawnym wiatraku. Dalej, po prawej stronie widzimy kościół parafialny Św. Katarzyny z 1666 r., kryty gontem. Mijamy Dąbcze i zbliżamy się do Rydzyny. Po prawej stronie widzimy wspaniały wiatrak – koźlak, jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. W wiatraku znajdowało się Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa. Po odpoczynku możemy zwiedzić przepiękny barokowy Rynek, kościół pw. św. Stanisława Biskupa oraz zachwycający Zamek w Rydzynie.

Urząd Miasta i Gminy Rydzyna

ul. Rynek 1
64-130 Rydzyna
rydzyna@rydzyna.pl 65 538 84 34

Godziny pracy Urzędu:
poniedziałek 8.00-16.00
wtorek 7.30-15.30
środa 7.30-15.30
czwartek 7.30-15.30
piątek 7.30-15.30


Godziny obsługi interesantów USC, ewidencji ludności, dowodów osobistych:
poniedziałek - 8.00-16.00
wtorek 7.30-14.00
środa 7.30-14.00
czwartek 7.30-14.00
piątek 7.30-14.00


adres skrzynki epuap: q3e81uek2i