Budynek biblioteki w trakcie remontu

Budynek biblioteki w trakcie remontu

04.05.2020

Budynek biblioteki w trakcie remontu

Z każdym dniem do przodu posuwa się remont z modernizacją budynku rydzyńskiej biblioteki. Na inwestycję Rydzyński Ośrodek Kultury otrzymał dofinansowanie – 918.000 złotych. W sumie całe zadanie kosztować będzie 1.228.640 złotych.

Budynek, w którym przez wiele lat mieściła się biblioteka, pochodzi z 1731 roku. Jest to najstarsza kamienica mieszczańska na Rynku i co równie ważne, jest to jedyny zachowany przykład architektury szachulcowej w zabytkowej architekturze Rydzyny.

Duże prace remontowe budynku przeprowadzono w latach 1969-1985. Z upływem lat stan budynku ulegał pogorszeniu. Kilka lat temu biblioteka została przeniesiona do innego obiektu, jednak za kilka miesięcy księgozbiór wróci do kamienicy na Rynku.

Mamy już zrekonstruowaną więźbę dachu, który zostanie pokryty gontem. Dodam, że schemat statyczny dachu pozostanie bez zmian – mówi konserwator zabytków Adam Chudy.

Podczas prac zachowano ściany szczytowe, ale zrekonstruowano ściany szkieletowe na poddaszu. Wzmocniono konstrukcję stropów nad dużą salą, w której będzie wypożyczalnia.

Remont zakończy się w tym roku. Projekt Rydzyńskiego Ośrodka Kultury otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020.

tekst Justyna Rutecka-Siadek  https://leszno24.pl/pl/14_kultura/45910_remont-z-modernizacja-posuwa-sie-do-przodu-ale-na-otwarcie-trzeba-jeszcze-troche-poczekac-zdjecia.html

 

Budynek biblioteki przed remontem