Wizyta partnerów projektu Comenius

25.11.2013

Wizyta partnerów projektu Comenius

W dniach 24-27 listopada gościliśmy nauczycieli – partnerów projektu „Oszczędzamy energię.

Przyszłość planety jest w naszych rękach” z Finlandii, Łotwy, Republiki Czeskiej, Węgier, Islandii i Niemiec. Do Polski przyjechali też uczniowie z Finlandii.

Uczniowie ci  przyjęci zostali przez rodziny naszych uczniów, którzy wyjeżdżali w ramach projektu zagranicę. Program pobytu zagranicznych gości był bardzo bogaty i atrakcyjny. W niedzielę odbyła się wycieczka do Wrocławia, w której uczestniczyli polscy i zagraniczni uczniowie z nauczycielami. Gościom bardzo podobał się Wrocław, a szczególnie Panorama Racławicka, Aula Leopoldina, Ostrów Tumski i rynek. Po pierwszym intensywnym dniu, wieczorem nasi goście skorzystali z oferty relaksu w EdenGreen.

W poniedziałek odbyło się oficjalne powitanie gości w szkole w obecności Burmistrza Miasta i Gminy Rydzyna Pana Grzegorza Jędrzejczaka. Z okazji tej wizyty na placu przed szkołą odsłonięta została pamiątkowa tablica oraz okolicznościowy drogowskaz. Szkoła Podstawowa udekorowana została flagami wszystkich uczestników tego projektu. Tematem przewodnim naszego spotkania była kultura, dlatego na terenie szkoły pobytowi gości towarzyszyły cztery pary uczniów ubranych w stroje ludowe. Najważniejszą częścią spotkań partnerów Comeniusa są obrady podsumowujące kolejne etapy realizacji projektu i planowanie zadań na następny okres. Spotkania robocze Comeniusa odbywały się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbczu. W poniedziałek strażacy z OSP Dąbcze zaprezentowali uczestnikom obrad sprzęt strażacki. Uczniowie z krajów partnerskich i uczniowie ich goszczący tworzyli jedną klasę, biorąc udział w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach z języka niemieckiego, przyrody i matematyki. Nauczyciele z wszystkich krajów obserwowali zbiórkę zuchową prowadzoną przez dh hm Wojciecha Jędrzejczaka. Dużą atrakcją dla gości i naszych uczniów było spotkanie z panem Mateuszem Stockim, który prezentował eksperymenty chemiczne. Goście zwiedzili kościół w Dąbczu oraz zamek, rynek, wiatrak i gimnazjum w Rydzynie. W Lesznie w PWSZ uczestniczyli  w krótkim spotkaniu na temat biomasy jako źródła energii i spacerowali po mieście poznając jego uroki.

Podczas całego pobytu gośćmi opiekowali się koordynator projektu Artur Kłys, członkowie zespołu Comenius Anna Frąckowiak i Jerzy Frąckowiak, dyrektor szkoły Wojciech Jędrzejczak oraz nauczyciele Marcin Kliber i Magdalena Giernaś-Strakulska.  W środę partnerzy odjeżdżali do swoich krajów bardzo zadowoleni z całego pobytu, szczególnie doceniając dobrą organizację oraz polską gościnność.

Anna Frąckowiak