Szczepienia na HPV

Szczepienia na HPV

15.06.2018

Szczepienia na HPV

Gmina Rydzyna wspólnie z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Przychodnią Lekarską w Rydzynie przystąpili do realizacji programu zdrowotnego w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Celem programu jest zwiększenie świadomości zdrowotnej w zakresie możliwości zapobiegania i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Program obejmuje dobrowolne szczepienia profilaktyczne dziewcząt z rocznika 2005 i 2006 zamieszkałych na terenie Gminy Rydzyna, natomiast edukacja zdrowotna skierowana jest zarówno do dziewcząt i chłopców oraz ich rodziców i opiekunów prawnych i dotyczy w szczególności ograniczenia zachowań zwiększających ryzyko zakażenia wirusem HPV oraz diagnostyki i leczenia zmian przednowotworowych i nowotorowych.

Szczepienia przeciwko HPV są zalecane przez ministerstwo zdrowia i wpisane do programu szczepień ochronnych. Gminny program zdrowotny w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) otrzymał pozytywna opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Szczepienia nastolatek będą przeprowadzone jedynie za zgodą rodziców i poprzedzone kwalifikacją lekarską. Wykonanie szczepienia potwierdzone zostanie w dokumentacji medycznej.

Koszt realizacji programu zostanie sfinansowany ze środków Gminy Rydzyna.