KS Wamet Dąbcze podsumował 2019 rok

30.12.2019

KS Wamet Dąbcze podsumował 2019 rok

To był rok pełen sukcesów! Wamet Dąbcze podsumował 2019 rok!

To był bardzo udany rok dla tenisistów stołowych Wametu Dąbcze.

Zawodnicy klubu z gminy Rydzyna zajęli m.in. drugie miejsce w międzynarodowym turnieju Schwarzenbach Cup oraz zdobywali medale mistrzostw Wielkopolski.

 

Ogromnym sukcesem Wametu Dąbcze zakończył się międzynarodowy turniej Schwarzenbach Cup we włoskiej miejscowości Ora. Gracze z gminy Rydzyna start w imprezie, która została rozegrana po raz 35, zakończyli na drugim miejscu! W tegorocznej edycji udział wzięły 144. drużyny z Niemiec, Austrii, Włoch, Szwajcarii i Polski. Ten ostatni kraj po raz pierwszy we włoskich zawodach reprezentowali tenisiści stołowi Wametu Dąbcze. W drodze po srebrny medal zespół z powiatu leszczyńskiego pokonał aż sześciu rywali, a skapitulował dopiero w finale, przegrywając SpVgg Thalkirchen/R.Rackets 2:4.

Indywidualnie największe sukcesy w ostatnich dwunastu miesiącach odnosili Jakub Werner, Tomasz Mrozek i Mikhail Tsyhanouski. Werner w pierwszej połowie 2019 roku wygrał III Grand Prix Wielkopolski seniorów w Raszkowie oraz wywalczył dwa medale na mistrzostwach Wielkopolski seniorów. W rozegranym w Luboniu turnieju, 18-latek stanął na najniższym stopniu podium w grze pojedynczej i grze podwójnej (wspólnie z Anitą Chudy z Luveny Luboń). Wysoką formę jeden z liderów Wametu Dąbcze potwierdził na młodzieżowych mistrzostwach Polski, gdzie dotarł do trzech ćwierćfinałów (w grze pojedynczej, grze podwójnej i turnieju drużynowym).

 

Mistrzem Wielkopolski kadetów w 2019 roku został z kolei Tomasz Mrozek.

W turnieju mistrzowskim, który został rozegrany w Poznaniu, młody gracz Wametu Dąbcze przegrał tylko dwa sety. Do tytułu mistrza Wielkopolski kadetów Tomasz Mrozek dorzucił także srebrny medal wywalczony podczas III Grand Prix Wielkopolski do lat 15. Dodatkowo młodszy z dwójki braci występujących w zespole z gminy Rydzyna zajął drugie miejsce w I Grand Prix Wielkopolski juniorów w Krzyżu Wielkopolskim.

 

W drugiej części 2019 roku dał o sobie znać nowy nabytek Wametu Dąbcze – Mikhail Tsyhanouski. Nastoletni Białorusin najpierw wygrał bardzo prestiżowy w swoim kraju Top 12 juniorów, a następnie wspólnie z Uladzislau Rukliatsou zajął drugie miejsce w turnieju drużynowym Finlandia Open.

 

Ze zmiennym szczęściem tenisiści stołowi Wametu Dąbcze radzili sobie w rozgrywkach drużynowych. Zmagania w sezonie 2018/2019 pierwszy zespół klubu z powiatu leszczyńskiego zakończył na czwartym miejscu w 2. lidze wielkopolsko-zachodniopomorskiej w grupie południowej. W fazie play off Wamet uległ późniejszemu beniaminkowi 1. ligi – Darz-Borowi Karnieszewice. W aktualnej kampanii ekipa z Dąbcza zajmuje szóste miejsce po pierwszej rundzie w grupie południowej 2. ligi.

 

W Pucharz Europy TT Inter Cup zawodnicy Wametu Dąbcze po raz pierwszy w historii awansowali do półfinału o trofeum Josefa Simecka. Po wygranej w fazie grupowej z niemieckim TSG Zellertal 7:0 i porażce z włoskim ASD Tennis Tavolo Norbello 2:5, w ćwierćfinale zespół z gminy Rydzyna wyeliminował francuski PPC Jeumont. Półfinałowego rywala Wamet pozna w lutym. W poprzednim sezonie (2018/2019) drużyna z Dąbcza dotarła do 1/8 finału Pucharu Europy TT Inter Cup, ulegając na wyjeździe włoskiemu ASC TT Raiffeisen Sarnthein 1:4.

 

Z miesiąca na miesiąc coraz lepiej radzą sobie młodzi podopieczni Akademii Tenisa Stołowego w Dąbczu. W 2019 roku największe sukcesy odnosili Filip Baliński i Maciej Kajzer. Pierwszy zajął drugie miejsce w II Grand Prix Wielkopolski żaków, a drugi został sklasyfikowany na szóstym miejscu podczas mistrzostw Wielkopolski do lat 11. Dodatkowo młodzi tenisiści stołowi z Dąbcza zdobywali medale w turniejach okręgowych, a od września rywalizują w lidze młodzieżowej do lat 15. Po pierwszym turnieju zespół Wametu Dąbcze I zajmuje trzecie miejsce, a ekipa Wamet Dąbcze II sklasyfikowana jest na piątej pozycji.

 

Dobra postawa tenisistów stołowych z Dąbcza znalazła swoje odzwierciedlenie w rankingu współzawodnictwa Polskiego Związku Tenisa Stołowego za sezon 2018/2019, w której Wamet zajął najlepsze w historii – piąte miejsce. To ogromny sukces zespołu z gminy Rydzyna, biorąc pod uwagę fakt, że w województwie wielkopolskim jest ponad 70. klubów posiadających licencje Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

 

Mateusz Przybył

Prezes Klubu Sportowego Wamet Dąbcze