Rydzyńska eska

trasa ciemnozielona

trasa ciemnozielona

długość 17.2km

długosć: 24

przebieg Robczysko - Dąbcze - Rydzyna - Moraczewo - Rojęczyn - Jabłonna - Czernina

przebieg: Robczysko - Dąbcze - Rydzyna - Moraczewo - Rojęczyn - Jabłonna - Czernina

Nasza trasa rozpoczyna się w Robczysku. Tutaj wyruszamy na szlak jadąc drogą, w kierunku Przybinia, Tworzanic, aż do Dąbcza. W Dąbczu, skręcamy przed kościołem z 1666 r. w lewo (8 km). Jedziemy teraz drogą asfaltową w kierunku Rydzyny. Po prawej stronie mijamy wiatrak Józef. Jest to wspaniałe miejsce na wypoczynek w trasie. Możemy podziwiać jeden z ostatnich wiatraków tego typu, w pełni sprawny. Ruszamy dalej, na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku centrum Rydzyny. Po prawej stronie widzimy budynek Szkoły Podstawowej, a dalej, po lewej kościół poewangelicki.

W Rydzynie warto nieco zboczyć z trasy i zwiedzić jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Wielkopolsce, zbudowaną przez Rafała Leszczyńskiego w latach ok. 1685 – 1695. Zamek był rezydencją króla Polski – Stanisława Leszczyńskiego. Warto również obejrzeć park przyzamkowy, otoczony fosami, z jednym z największych w Wielkopolsce zbiorowisk bluszczu kwitnącego, podlegającego ścisłej ochronie. Zmierzamy w kierunku Kłody Małej, gdzie za stacją paliw skręcamy w prawo. Tutaj za cmentarzem, skręcamy na ścieżkę rowerową, którą udajemy się do Moraczewa.

W Moraczewie koło zabytkowej figury NMP, skręcamy w prawo do Lasotek. We wsi Lasotki skręcamy w prawo i jedziemy wśród malowniczych pól do Kaczkowa. Tutaj na skrzyżowaniu z drogą szybkiego ruchu nr 5, skręcamy w lewo i jedziemy do Rojęczyna. Na końcu wsi skręcamy w prawo i udajemy się do Jabłonnej. W Jabłonnej możemy zobaczyć odtworzony i uporządkowany cmentarz poewangelicki, oraz zabudowania gospodarcze i dworek z początku XIX wieku rodziny Von Stoszów. W parku warto zwrócić uwagę na ciekawe okazy cisu, będącego obecnie pod ochroną. Z Jabłonnej wyruszamy w kierunku Czerniny. Tu ulicą Zamkową dojedziemy do ruin późnorenesansowego zamku obronnego, wokół którego możemy zobaczyć pozostałości fosy i wałów obronnych.

Ciekawym i godnym zainteresowania punktem jest również kościół gotycki z końca XV wieku z wysoką kwadratową wieżą z XVII w., wspartą przyporami. Na rynku zobaczyć możemy ratusz klasycystyczny z ok. 1800 r., wzniesiony na miejscu poprzedniej budowli z XVI/XVII w. Obok rośnie dąb – pomnik przyrody o obw. 385 cm. Tu znajduje się koniec naszej trasy.

Urząd Miasta i Gminy Rydzyna

ul. Rynek 1
64-130 Rydzyna
rydzyna@rydzyna.pl 65 538 84 34

Godziny pracy Urzędu:
poniedziałek 8.00-16.00
wtorek 7.30-15.30
środa 7.30-15.30
czwartek 7.30-15.30
piątek 7.30-15.30


Godziny obsługi interesantów USC, ewidencji ludności, dowodów osobistych:
poniedziałek - 8.00-16.00
wtorek 7.30-14.00
środa 7.30-14.00
czwartek 7.30-14.00
piątek 7.30-14.00


adres skrzynki epuap: q3e81uek2i