W związku z wykryciem w gospodarstwie rolnym w Tworzankach w gminie Rydzyna ogniska afrykańskiego pomoru świń ASF wojewoda wielkopolski wyznaczył obszary: zapowietrzony i zagrożony na terenach powiatów leszczyńskiego, rawickiego i gostyńskiego.

To drugi (po ubiegłorocznym w Ratowicach w gminie Lipno) przypadek potwierdzenia ASF wśród świń w powiecie leszczyńskim. W gospodarstwie w Tworzankach padło 21 z 28 zwierząt. Po potwierdzeniu ASF w tym stadzie reszta świń została zlikwidowana i zutylizowana.

W rozporządzeniu z 19 października br. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu leszczyńskiego, rawickiego i gostyńskiego wojewoda wielkopolski wyznaczył:

1) obszar zapowietrzony, na którym występuje ASF (promień 3 km od ogniska ASF), obejmujący w powiecie leszczyńskim w gminie Rydzyna miejscowości: Tworzanki, Tworzanice, Przybiń, Moraczewo, Rydzyna, Pomykowo;

2) obszar zagrożony wystąpieniem ASF (promień 10 km od ogniska ASF) obejmujący:

a) w powiecie leszczyńskim

– w gminie Rydzyna miejscowości: Kłoda, Tarnowa Łąka, Jabłonna, Augustowo, Kaczkowo, Rojęczyn, Lasotki, Nowa Wieś, Dąbcze, Robczysko;

– w gminie Krzemieniewo miejscowości: Kociugi, Pawłowice, Garzyn, Lubonia, Oporówko, Drobnin, Mierzejewo, Oporowo;

– w gminie Święciechowa miejscowości: Henrykowo do Książęcego Lasu;

– w gminie Osieczna miejscowości: Frankowo, Grodzisko, Łoniewo, Trzebania, Dobramyśl, Kąkolewo;

b) w mieście Leszno – dzielnice: Zaborowo, Grzybowo, Leszczynko, część Nowego Miasta do Ronda Solidarności.

c) w powiecie rawickim w gminie Bojanowo miejscowości: Gołaszyn, Gościejewice, Karolewo, Szemzdrowo, Tarchalin;

d) w powiecie gostyńskim w gminie Poniec miejscowości: Miechcin, Janiszewo, Waszkowo, Wydawy, Zawada, Poniec i Śmiłowo

W powiecie leszczyńskim w pierwszym z obszarów znajduje się ok. 30 gospodarstw, w drugim – ok. 350 (ok. 41 tys. świń). Obszar zagrożony obejmuje jedną trzecią powierzchni powiatu leszczyńskiego.

Wykrycie ASF oznacza ogromne kłopoty dla producentów trzody chlewnej. Wiązać się one będą m.in. z ograniczeniem lub wręcz z zakazem transportu zwierząt. Szczegółowe przepisy zawiera rozporządzenie wojewody wielkopolskiego.

Rozporządzenie wojewody wielkopolskiego

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin