75. rocznica rydzyńskiego mordu

28.01.2020

75. rocznica rydzyńskiego mordu

28 stycznia to pamiętna data w historii Rydzyny. 28 stycznia 2020 r. przypada 75. rocznica zamordowania Rydzyńskiej Ósemki – młodych mieszkańców Rydzyny i okolic, rozstrzelanych przez hitlerowców w ostatnim dniu wojny.

26.01.2020 r. z inicjatywy Rydzyńskiego Stowarzyszenia Jukundus, Parafii św. Stanisława bp w Rydzynie oraz Gminy Rydzyna odbyło się odsłonięcie tablicy informacyjnej z rekonstrukcyjnymi zdjęciami. W upamiętnieniu rocznicy udział wzięli m.in. mieszkańcy Gminy Rydzyna, Pani Wanda Radziejewska siostra zamordowanej Adeli Płaczek, członkowie Rydzyńskiego Stowarzyszenia Jukundus, ks. Wojciech Pieprzyca, ks. Konrad Rapior, przedstawiciele władz Gminy z Burmistrzem Kornelem Malcherkiem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Rydzyny Romanem Skibą.

 

Fragmenty z ksiązki : „MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ W GMINIE RYDZYNA” – Edward  Pisarczyk oraz „ZIEMIA LESZCZYŃSKA STYCZEŃ 1945” – Jerzy Bogdanowicz:

Wycofująca się na zachód, rozbita spadochronowo-pancerna dywizja „Herman  Göring” pod dowództwem von Schillinga rozlokowała się w domach na przedmieściach Rydzyny, gdzie niektórzy mieszkańcy szykowali już flagi polskie. Pozostali w Rydzynie niemieccy mieszkańcy donieśli hitlerowcom, kto z Polaków szykował flagi. Aresztowani zostali Adela Płaczek, Jadwiga Olesińska, Roman Drewniak, Stanisław Tomczak i Edward Kuźniak, dołączyło do nich 3 zamiejscowych woźniców Stefan Bieniaszek, Czesław Grzęda i Piotr Kokot. Aresztowanych prowadzili hitlerowcy pod eskortą w stronę cmentarza przy ul. Kościuszki w Rydzynie. Tam stawiali ich po dwóch pod murem i strzelali w plecy, dobijając strzałem w głowę. Jako ostatni został rozstrzelany Edmund Kuźniak, najmłodszy z aresztowanych. Początkowo rozstrzelanych w dniu 28.01.1945 r. pochowano w różnych częściach cmentarza. Dopiero jakiś czas potem ekshumowano zwłoki i szczątki złożono w jednym miejscu. W 1987 r. władze Rydzyny sfinansowały wykonanie jednolitych pomników dla wszystkich poległych w rydzyńskiej  egzekucji.

Wzdłuż głównej alei Cmentarza Parafialnego w Rydzynie znajduje się 8 grobów młodych mieszkańców Rydzyny i okolic, rozstrzelanych przez hitlerowców w ostatnim dniu wojny. Na każdym z nagrobków jest pionowa, czarna tablica z nazwiskiem i datą urodzenia. Przy grobach stoi obelisk z tablicą i napisem

„TU ZOSTALI POGRZEBANI ROZSTRZELANI PRZEZ SIEPACZY HITLEROWSKICH NA PRZEDMIEŚCIU RYDZYNY DNIA 28 STYCZNIE 1945 R. NAJLEPSI SYNOWIE I CÓRKI POLSKI. CZEŚĆ IM I CHWAŁA.”

 

Fot. VIDEO KRZYŚ Krzysztof Pacholczyk

Nagranie uroczystości: http://rydzyna24.pl

wróć