Newsletter

chcesz otrzymywać wiadomości o nowościach? zostaw nam swój email! 

Aktualności:

Projekt Aglomeracji Leszczyńskiej
14.03.2014 09:16 Miasto Leszno w partnerstwie z gminami: Rydzyna, Krzemieniewo, Lipno, Osieczna, Święciechowa, Wijewo, Włoszakowice, powiatem leszczyńskim oraz gminą Przemęt z powiatu wolsztyńskiego, a także partnerami gospodarczo-społecznymi: Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Lesznie, Leszczyńskim Centrum Biznesu Sp. z o.o., Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową i Organizacją Turystyczną Leszno-Region z dniem 1 lutego br. rozpoczęło realizację projektu „Partnerstwo Obszaru Funkcjonalnego dla wzmocnienia rozwoju i spójności społeczno - gospodarczej Aglomeracji Leszczyńskiej”. Wartość projektu to 2 654 120,00 zł, przy czym 85% kosztów dofinansowane jest z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych w ramach programu „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”.

>> więcej

Regulacja Rowu Polskiego
10.03.2014 14:18 Rozpoczęły się roboty budowlane związane z regulacją i obwałowaniem Rzeki Rów Polski od miejscowości Poniec do miejscowości Kłoda. Generalnym wykonawcą jest Zakład Usług Melioracyjnych i Kanalizacyjnych „DRENBUD" z Poznania, który zrealizuje inwestycje za cenę brutto: 15 398 730,38 zł. Inwestorem jest Rejonowy Oddział w Lesznie Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.

>> więcej

Nowy dach na budynku komunalnym
06.03.2014 14:47 Zakończyła się realizacja inwestycji pn. Wymiana pokrycia dachowego w miejscowości Jabłonna na budynku komunalnym. Wykonawcą robót budowlanych było Przedsiębiorstwo Handlowo-Budowlane "TYLIŃSKI" Spółka Jawna z Leszna, które zrealizowało zadanie za kwotę brutto 51 tys. zł.

>> więcej

Kolejne spotkanie młodych recytatorów
03.03.2014 10:08 Po raz kolejny uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów rywalizowali ze sobą w II etapie Rejonowego Konkursu Recytatorskiego „Humor w literaturze”, który odbył się 25 lutego 2014 roku w Rydzyńskim Ośrodku Kultury. Organizatorem konkursu jest Gimnazjum im. Sułkowskich w Rydzynie. Młodzi recytatorzy zmierzyli się tym razem z prozą. Pojawiło się wiele bardzo ciekawych i ambitnych tekstów: Mrożka, Szymborskiej, Tischnera, U. Eco, Czechowa, Piquemala. Młodsi uczestnicy wybierali teksty G. Kasdepki. Wśród gimnazjalistów II etap wygrała Maria Rzepecka z Rydzyny. II m. zajęła Antonina Garstka z Borowa, a III m. Patryk Ratajczak z Rydzyny. Wśród uczniów klas I-III szkół podstawowych wygrał Filip Tarnowski z Kaczkowa. II m. zajęła Anna Prałat z Dąbcza, III m. Anna Andrzejak z Kaczkowa. Wśród uczniów klas IV-VI najlepsza okazała się Wiktoria Gorwa z Dąbcza, II m. zajęła Daniela John z Kaczkowa, a III Zuzanna Jankowiak z Dąbcza. Drużynową rywalizację wśród gimnazjalistów wygrała Rydzyna, a wśród szkół podstawowych Kaczkowo. Finałowe spotkanie recytatorów odbędzie się w maju.

>> więcej

KONCERT KARNAWAŁOWY
17.02.2014 10:11 Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna oraz Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie zapraszają na „Koncert Karnawałowy”, który odbędzie się w dniu 23 lutego 2014 godz.17.00 w Sali Balowej Zamku w Rydzynie. Wstęp Wolny. Serdecznie zapraszamy!

>> więcej

Umowa na budowę ul. Dembowskiego
10.02.2014 15:15 W dniu 28 stycznia br. Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna Grzegorz Jędrzejczak podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Drogowo-Melioracyjnym “DROGOMEL” na realizację zadania pn. Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Rydzyna – ulica Dembowskiego. Firma Drogomel złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu nieograniczonym. Koszt budowy drogi wyniesie 256.060,85 zł. Prace budowlane mają zostać zakończone do 30 czerwca br.

>> więcej

Nowe stroje dla ZTL „Moraczewo”
10.02.2014 15:01 Rydzyński Ośrodek Kultury otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na realizacje projektu pt. „Zakup elementów strojów ludowych dla ZTL Moraczewo”. Całkowity koszt projektu wyniósł: 39.566,81 zł, z czego dofinansowanie ze środków UE wyniosło: 25.825,30zł. Projekt został zrealizowany w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W załączeniu zdjęcia nowo nabytych elementy strojów ludowych: lubelski-krzczonowski, górali Beskidu Śląskiego oraz łowicki, jak również nowe buty.

>> więcej

Wyzwolenie Rydzyny
31.01.2014 14:22 29 stycznia to ważna data w historii Rydzyny. Tego dnia w 1945 roku miasto wyzwolono spod hitlerowskiej okupacji. W nocy z 27 na 28 stycznia 1945 roku w okolicy Kłody pojawił się duży oddział niemiecki z Dywizji Pancernej "Gross Deutschland", który z ustawionych wzdłuż drogi dział ostrzeliwał oddziały radzieckie z 3 Armii I Frontu Ukraińskiego. W tym czasie grupy Niemców plądrowały miasto. Za wywieszenie polskich flag aresztowano i rozstrzelano pod murem cmentarza ewangelickiego 8 młodych mieszkańców Rydzyny: Stefana Bieniaszka, Jadwigę Olesińską, Adelę Płaczek, Stanisława Tomczaka, Romana Drewniaka, Edmunda Kuźniaka, Piotra Kokota, Czesława Grzędę. Ich groby wraz z pomnikiem znajdują się na cmentarzu parafialnym na Kłodzie. Na tym samym cmentarzu upamiętniono również poległych w czasie całej II wojny światowej. Rankiem następnego dnia 29 stycznia pierwsi żołnierze radzieccy pojawili się na Kłodzie. 30 stycznia radość z wyzwolenia przyćmił pożar Zamku. cyt. za K. Winnicka W rocznicę wyzwolenia Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna Grzegorz Jedrzejczak wraz z Radnymi Rady Miejskiej Rydzyny oraz przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy Rydzyna złozyli wiązanki kwiatów.

>> więcej

KZGRL - KOMUNIKAT
29.01.2014 11:33 Uwaga właściciele nieruchomości położonych na terenie gmin – Uczestników Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Przypominamy, że od dnia 1 stycznia 2014 r. nie nastąpiły żadne zmiany w sposobie gospodarowania odpadami komunalnymi (m.in. harmonogram odbioru) oraz terminów i zasad ponoszenia opłat. Nadal każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany ponosić opłatę do 15-go każdego miesiąca na indywidualny (ten sam co poprzednio) numer konta, w wysokości określonej w złożonej przez siebie deklaracji. W związku z rozpoczęciem 2014 r. właściciele nieruchomości nie otrzymują żadnych blankietów opłat, decyzji, rachunków, czy informacji o wysokości opłat, gdyż nie uległy one zmianie. Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem tel. 65 540 77 93 lub na stronie www.kzgrl.pl.

>> więcej

Ferie zimowe 2014
27.01.2014 11:30 Rydzyński Ośrodek Kultury w okresie od 3 do 14 lutego br. zaprasza dzieci z terenu gminy Rydzyna do skorzystania z przygotowanych atrakcji w ramach ferii zimowych (harmonogram zajęć w załączeniu). Serdecznie zapraszamy!

>> więcej

PierwszyPoprzedni 57 58 59 60 61 NastępnyOstatni

Życzenia Świąteczne